Sort by

Niva has logged 116 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Think Like a Man

Think Like a Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Guaranteed

Love, Guaranteed

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Wozzeck

Wozzeck

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Castelo Rá-Tim-Bum: O Filme

Castelo Rá-Tim-Bum: O Filme

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possum

Possum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thursday

Thursday

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry