Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★★

  • The Nest

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • The Golem

    ★★★★★

  • The Bridge

    ★★★★★

  • Nothing But a Man

    ★★★★★

  • Inspiration

    ★★★★★

  • Peace on Earth

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • Apocalypto

    ★★★★½

  • Gone Baby Gone

    ★★★★½

  • The Last Laugh

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 561 Films watched
  • 46.8 Average per month
  • 10.8 Average per week

Milestones

First Film

Ford v Ferrari

Jan 2

Last Film

The Smiling Madame Beudet

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
256 films
Comedy
143 films
Horror
84 films
Romance
84 films
Thriller
78 films
Crime
77 films
Action
54 films
Mystery
51 films
Adventure
50 films
Western
34 films
USA
398 films
UK
104 films
France
29 films
Germany
23 films
Canada
18 films
Italy
11 films
Ireland
10 films
Spain
9 films
China
8 films
Mexico
5 films
English
514 films
French
43 films
Italian
30 films
German
24 films
Spanish
22 films
Russian
8 films
Japanese
8 films
Latin
5 films
Arabic
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 268 Added 2265

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

nitrate74’s most liked review

The Photograph

★★★

Lovely moments, but disjointed and much too muted for a story centered largely on the cost  of choosing to share or suppress emotion. And it spends the majority of screen time in a present storyline far less compelling than what we're shown of the past.

But, even in something this…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Operation Universe

Films nitrate74 watched in 2020

  • The Smiling Madame Beudet
  • The Golem
  • The Last Laugh
  • Seven Footprints to Satan
  • The Golden Age of Comedy
  • Wallflower
  • Repeat Performance
  • The Holly and the Ivy
  • The Bridge
  • Nazarin
  • A La Mode
  • Operation Universe
  • Sol, Suor e Sal
  • On the Passage of a Few People through a Relatively Short Period of Time
  • The Diary of an Unknown Soldier
  • Baton Bunny
  • Sirius Remembered
  • Eyewash
  • Science Friction
  • Carving Magic
  • Moonbird
  • The Running Jumping & Standing Still Film
  • Pull My Daisy
  • Wedlock House: An Intercourse
  • Cat's Cradle
  • Window Water Baby Moving
  • Very Annie Mary
  • The Drunkard
  • Enola Holmes
  • The Boys in the Band
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Sylvie's Love
  • Uncle Frank
  • Never Rarely Sometimes Always
  • I'm Your Woman
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Big Time Adolescence
  • Greyhound
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Hillbilly Elegy
  • The Midnight Sky
  • My Favorite Spy
  • Soul
  • Wonder Woman 1984
  • We're No Angels
  • The Prom
  • A Countess from Hong Kong
  • The King of Staten Island
  • The Personal History of David Copperfield
  • The High Note
  • Bill & Ted Face the Music
  • First Cow
  • The Snow Flurry
  • A Town of Love and Hope
  • Uncle
  • Shadows
  • Let Them All Talk
  • When Tomorrow Comes
  • The Dark Eyes of London
  • Happy Is the Bride
  • Lucky Jim
  • Angora Love
  • The Hoose-Gow
  • Brats
  • Mank
  • Mulan
  • Peace on Earth
  • The Mikado
  • Eve, AD 2000!
  • The Case of Charlie Gordon
  • Walt Disney's Standard Parade for 1939
  • Blossoming Youth
  • Fangs of the Wild
  • Jazz Hot
  • The Obedient Flame
  • S.S. Ionian
  • The First Days
  • Paradise in Harlem
  • Fighting Soldiers
  • Artie Shaw's Class in Swing
  • Love on the Wing
  • The Story of the Kelly Gang
  • The Consequences of Feminism
  • The Great Rupert
  • And Now Tomorrow
  • Tamahine
  • This Is the Sea
  • Olivia
  • Behind the Door
  • The Teckman Mystery
  • Enter Laughing
  • The Secret Garden
  • The Nest
  • Antebellum
  • Benjamin
  • Two Monks
  • Dracula
  • The Texan
  • Dead of Winter
  • The January Man
  • The Believers
  • Effie Gray
  • In America
  • Gone Baby Gone
  • Connie and Carla
  • Billy Two Hats
  • Airport '77
  • How Stella Got Her Groove Back
  • Jersey Girl
  • The Great Gilly Hopkins
  • Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling
  • Lenny
  • Mysterious Skin
  • A Rainy Day in New York
  • Fear
  • The Fearless Vampire Killers
  • Nothing Like the Holidays
  • Babes In Toyland
  • Full Metal Jacket
  • Captain Lightfoot
  • Beau Geste
  • Say It with Songs
  • Cave of Outlaws
  • Beyond Mombasa
  • You're in the Navy Now
  • The Happy Prince
  • The Girl in the Spider's Web
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Adventures of Bullwhip Griffin
  • A Tale of Two Critters
  • A Christmas Carol
  • Men of the Fighting Lady
  • Zig Zag
  • Shoes
  • Flower Drum Song
  • Zarak
  • Étude cinégraphique sur une arabesque
  • Autumn Mists
  • The New Babylon
  • Ten Second Film
  • Gymnopédies
  • Screen Test: Edie Sedgwick
  • Look at Life
  • The Erl King
  • For Heaven's Sake
  • Love That Brute
  • Killer Shark
  • Tyrant of the Sea
  • Boston Blackie's Chinese Venture
  • The Rare Breed
  • Dead of Night
  • Death at Love House
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Phantom of the Paradise
  • Dracula
  • The Witch Who Came from the Sea
  • Hungry Wives
  • Images
  • Daughters of Darkness
  • Dr. Who and the Daleks
  • Daleks' Invasion Earth: 2150 A.D.
  • Rehearsals for Extinct Anatomies
  • The Comb
  • Inspiration
  • Begone Dull Care
  • Puce Moment
  • Tales That Witness Madness
  • She Waits
  • Eye of the Cat
  • Daughter of the Mind
  • Crawlspace
  • Haunts of the Very Rich
  • Crowhaven Farm
  • Madhouse
  • The Skull
  • Books of Blood
  • Ghost Stories
  • The Raven
  • Re-Animator
  • Gretel & Hansel
  • The Oblong Box
  • Twins of Evil
  • Psycho II
  • All the Kind Strangers
  • The Beast Must Die
  • Stonehearst Asylum
  • The Limehouse Golem
  • The Guest
  • The Exorcist III
  • Crypt of the Vampire
  • The Tenant
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • You Should Have Left
  • Starting Over
  • Immortal Beloved
  • The Sheltering Sky
  • Only the Valiant
  • Klondike
  • The 49th Man
  • The Lion
  • The Raid
  • The Big Noise
  • False Faces
  • Marked Men

See all 561

World map

Highly rated films nitrate74 is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Quo vadis, Aida?
  • My First Summer
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Highly rated with nitrate74’s friends Patron

  • All About Eve
  • Sunset Boulevard
  • 12 Angry Men
  • It's a Wonderful Life
  • Come and See
  • The Godfather
  • Singin' in the Rain
  • Psycho
  • The Godfather: Part II
  • Vertigo
  • Lawrence of Arabia
  • Casablanca
  • Autumn Sonata
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Rear Window
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Apartment
  • Nights of Cabiria
  • Paris, Texas
  • Paths of Glory
  • Mulholland Drive
  • Before Sunset
  • Seven Samurai
  • Double Indemnity
  • The Empire Strikes Back
  • The Third Man
  • Metropolis
  • The Best Years of Our Lives
  • Taxi Driver
  • GoodFellas
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • North by Northwest
  • Modern Times
  • Sherlock, Jr.
  • Phantom Thread
  • Parasite
  • Spirited Away
  • The Philadelphia Story
  • Citizen Kane
  • Brief Encounter
  • Before Sunrise
  • Stop Making Sense
  • The Sound of Music
  • The Wizard of Oz
  • Once Upon a Time in the West
  • The Silence of the Lambs
  • Stalker
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Shining
  • The Night of the Hunter
  • Do the Right Thing
  • City Lights
  • Pride & Prejudice
  • Whiplash
  • Princess Mononoke
  • The Shop Around the Corner
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Zodiac
  • The Seventh Seal
  • Heat

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more