Highest rated films

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★★

  • Children of Heaven

    ★★★★★

  • That's Entertainment!

    ★★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★½

  • Office Space

    ★★★★½

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★½

  • Married to the Mob

    ★★★★½

  • Summertime

    ★★★★½

  • Star 80

    ★★★★½

  • In a Better World

    ★★★★½

  • 7 Men from Now

    ★★★★½

  • The Rainmaker

    ★★★★½

  • Men Don't Leave

    ★★★★½

  • Greyfriars Bobby: The True Story of a Dog

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 270 Films watched
  • 22.5 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

Smother

Jan 1

Last Film

Spies in Disguise

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
137 films
Comedy
96 films
Thriller
45 films
Romance
42 films
Crime
39 films
Action
34 films
Adventure
25 films
Horror
21 films
Mystery
20 films
Sci Fi
18 films
USA
218 films
UK
36 films
France
13 films
Italy
9 films
China
7 films
Canada
7 films
Japan
5 films
Sweden
5 films
Germany
4 films
Spain
3 films
English
256 films
Spanish
16 films
Italian
16 films
French
15 films
Japanese
13 films
German
7 films
Chinese
6 films
Russian
5 films
Latin
5 films
Swedish
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 1078

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Serenity
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

On Trial

Films nitrate74 watched in 2019

  • Spies in Disguise
  • Richard Jewell
  • At the Earth's Core
  • The Muppet Christmas Carol
  • Knives Out
  • Doctor Sleep
  • Amazing Grace
  • Poms
  • The Lion King
  • Jiro Dreams of Sushi
  • We Have Always Lived in the Castle
  • The Hustle
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Dark Phoenix
  • Ma
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Dead Don't Die
  • The Birth of a Nation
  • The Final Countdown
  • Sightseers
  • Mademoiselle
  • The Widow Couderc
  • Judy
  • The Earl of Chicago
  • Ad Astra
  • Downton Abbey
  • Hustlers
  • Welcome to Marwen
  • Yesterday
  • A Royal Night Out
  • Brittany Runs a Marathon
  • The Monster and the Girl
  • Gloria Bell
  • Dirty Rotten Scoundrels
  • Office Space
  • A Simple Favor
  • Where'd You Go, Bernadette
  • The Kid Who Would Be King
  • Pet Sematary
  • Alita: Battle Angel
  • The Four Seasons
  • Nobody's Fool
  • Showdown
  • Split Image
  • The Prisoner
  • Summertree
  • The Babysitter
  • Parents
  • The Exorcism of Emily Rose
  • Ready or Not
  • Spread
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Like Crazy
  • Serenity
  • Men Don't Leave
  • Broadway Danny Rose
  • No Limit
  • Keep Your Seats, Please
  • Let George Do It!
  • Trouble Brewing
  • College Humor
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • House of Bamboo
  • The Late George Apley
  • The Loves of Edgar Allan Poe
  • Spook Chasers
  • The Bowery Boys Meet the Monsters
  • The Farewell
  • Us
  • The Moonshine War
  • Night Monster
  • The Bastard
  • Strange Justice
  • Charles Laughton Directs 'The Night of the Hunter'
  • Spider-Man: Far from Home
  • Abbott and Costello Meet the Mummy
  • The Wife
  • Native Son
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • Midsommar
  • Murder by Contract
  • The Lineup
  • The Burglar
  • Nightfall
  • Aladdin
  • Escape from Fort Bravo
  • The Naked Dawn
  • Operation Eichmann
  • Mr. Ricco
  • Greased Lightning
  • Watermelon Man
  • On Trial
  • Maytime in Mayfair
  • Toy Story 4
  • Spring in Park Lane
  • Bowery to Bagdad
  • Ten Seconds to Hell
  • The Brass Bottle
  • I Died a Thousand Times
  • Late Night
  • Kiss Me, Stupid
  • Sparkle
  • 4 for Texas
  • Riverboat Rhythm
  • Kidnapped
  • American Boy: A Profile of Steven Prince
  • Straight, Place and Show
  • Life Begins in College
  • Kentucky Moonshine
  • The Killer That Stalked New York
  • Men in Black: International
  • King of Hearts
  • Anna Lucasta
  • Weekend for Three
  • Cooley High
  • To Sleep with Anger
  • Hollywood Shuffle
  • Drive a Crooked Road
  • In a Better World
  • Halloween
  • The Nun
  • Valley of the Sun
  • Gallant Bess
  • Knockout
  • Dangerous Mission
  • Booksmart
  • Rocketman
  • School of Rock
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • How to Be Single
  • Instant Family
  • The Visit
  • The Mule
  • Fury
  • What Men Want
  • Escape Room
  • Glass
  • Ten Thousand Bedrooms
  • Living It Up
  • Children of Heaven
  • Hotel Berlin
  • Across to Singapore
  • A Place for Lovers
  • A Drama of Jealousy (And Other Things)
  • Family Diary
  • Ginger and Fred
  • Without Honor
  • The 25th Hour
  • The Secret of Santa Vittoria
  • Star 80
  • Sylvia
  • The Miracle
  • Easy to Love
  • Long Shot
  • Scent of Mystery
  • Smart Girls Don't Talk
  • The Big Land
  • Rod Serling: Submitted for Your Approval
  • Shadowed
  • I Saw What You Did
  • The Hollywood Revue of 1929
  • The Kid Stays in the Picture
  • Love Affair
  • That's Entertainment, Part II
  • That's Entertainment! III
  • The Rainmaker
  • That's Entertainment!
  • Summertime
  • Glamour for Sale
  • Everything’s Rosie
  • The Last Hunt
  • Captain Boycott
  • Boxcar Bertha
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • The Big Wedding
  • Paris Can Wait
  • Parkland
  • Secret in Their Eyes
  • The Abdication
  • A Town Like Alice
  • No Love for Johnnie
  • Avengers: Endgame
  • The End of Summer
  • Boy Erased
  • Vice
  • Widows
  • Bad Times at the El Royale
  • Searching
  • The Catcher Was a Spy
  • The Old Man & the Gun
  • Venom
  • Creed II
  • Dumbo
  • Sued for Libel
  • Tamango
  • The Olympics in Mexico
  • Mary Queen of Scots
  • Shazam!
  • The Color of Pomegranates
  • Diary of a Shinjuku Thief
  • Lions Love
  • A Married Couple
  • Katzelmacher
  • The Night Visitor

See all 270

World map

Highly rated films nitrate74 is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • The Last Black Man in San Francisco

Highly rated with nitrate74’s friends Patron

  • The Apartment
  • It's a Wonderful Life
  • 12 Angry Men
  • Sunset Boulevard
  • Singin' in the Rain
  • A Matter of Life and Death
  • Psycho
  • The Wizard of Oz
  • Casablanca
  • The Shining
  • Citizen Kane
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Mulholland Drive
  • Lawrence of Arabia
  • All About Eve
  • Parasite
  • GoodFellas
  • The Red Shoes
  • The Night of the Hunter
  • The Third Man
  • Vertigo
  • Rosemary's Baby
  • In the Mood for Love
  • North by Northwest
  • Gone with the Wind
  • Chinatown
  • Jaws
  • It Happened One Night
  • Rebecca
  • Brief Encounter
  • My Man Godfrey
  • Double Indemnity
  • Chernobyl
  • Laura
  • Dog Day Afternoon
  • Sherlock, Jr.
  • When Harry Met Sally...
  • Sweet Smell of Success
  • Gold Diggers of 1933
  • Rear Window
  • The Philadelphia Story
  • Bringing Up Baby
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • La La Land
  • Star Wars
  • The Heiress
  • The Innocents
  • Some Like It Hot
  • The Graduate
  • The Lady Vanishes
  • Cléo from 5 to 7
  • The Thin Man
  • Notorious
  • To Be or Not to Be
  • The Maltese Falcon
  • All the President's Men
  • In a Lonely Place
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Pulp Fiction
  • Phantom Thread

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more