nitrate74 has logged 440 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Enchanted April

Enchanted April

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
So This Is Paris

So This Is Paris

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Criminal Court

Criminal Court

1946
×
★★½
Edit this entry  
03
Kiss the Blood Off My Hands

Kiss the Blood Off My Hands

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Verbena trágica

Verbena trágica

1939
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Damned

The Damned

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
13 Lead Soldiers

13 Lead Soldiers

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
10,000 Kids and a Cop

10,000 Kids and a Cop

1948
×
★★★
Edit this entry  
25
100,000 Cobbers

100,000 Cobbers

1942
×
★★★
Edit this entry  
21
100,000,000 Women

100,000,000 Women

1942
×
★★★
Edit this entry  
21
Zis Boom Bah

Zis Boom Bah

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Let's Do It Again

Let's Do It Again

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Whistle at Eaton Falls

The Whistle at Eaton Falls

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Man of Conflict

Man of Conflict

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Lady Mislaid

A Lady Mislaid

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Secrets of Beauty

Secrets of Beauty

1951
×
★★
Edit this entry  
22
Something Money Can't Buy

Something Money Can't Buy

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man in Black

The Man in Black

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Husbands

Three Husbands

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Cheated Himself

The Man Who Cheated Himself

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Green Glove

The Green Glove

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dancing Sweeties

Dancing Sweeties

1930
×
★★
Edit this entry  
18
Street Girl

Street Girl

1929
×
★★½
Edit this entry  
17
Way Down East

Way Down East

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marie Galante

Marie Galante

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Loved You Wednesday

I Loved You Wednesday

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Over the Hill

Over the Hill

1931
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hitler- Dead or Alive

Hitler- Dead or Alive

1942
×
★★½
Edit this entry  
15
Swallows and Amazons

Swallows and Amazons

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Legend of Nigger Charley

The Legend of Nigger Charley

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★★
Edit this entry  
14
Captain China

Captain China

1950
×
★★★½
Edit this entry  
14
City Beneath the Sea

City Beneath the Sea

1953
×
★★½
Edit this entry  
14
Anne of the Indies

Anne of the Indies

1951
×
★★★
Edit this entry  
14
The Steel Fist

The Steel Fist

1952
×
★★
Edit this entry  
14
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Adventurer

The Adventurer

1917
×
★★★
Edit this entry  
14
The Cure

The Cure

1917
×
★★★½
Edit this entry  
14
Behind the Screen

Behind the Screen

1916
×
★★★
Edit this entry  
14
The Pawnshop

The Pawnshop

1916
×
★★★
Edit this entry  
14
The Count

The Count

1916
×
★★★
Edit this entry  
14
One A.M.

One A.M.

1916
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Vagabond

The Vagabond

1916
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Fireman

The Fireman

1916
×
★★★
Edit this entry  
14
The Floorwalker

The Floorwalker

1916
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Student of Prague

The Student of Prague

1913
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Rink

The Rink

1916
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fantômas

Fantômas

1913
×
★★★★
Edit this entry