Sort by

Nir has logged 42 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Up The Wrong Tree

Up The Wrong Tree

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How I Learned to Overcome My Fear and Love Arik Sharon

How I Learned to Overcome My Fear and Love Arik Sharon

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tic

Tic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marianne & Leonard: Words of Love

Marianne & Leonard: Words of Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Skin

Skin

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Underground

Underground

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mia and the White Lion

Mia and the White Lion

2018
×
★½
Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry