Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Time That Remains

The Time That Remains

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Judgement

Judgement

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dustin

Dustin

2020
×
★½
Edit this entry  
05
Waves '98

Waves '98

2015
×
Edit this entry  
30
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
She Runs

She Runs

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Gentle Night

A Gentle Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Godland

Godland

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Ditch

The Ditch

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under Western Eyes

Under Western Eyes

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
La Ricotta

La Ricotta

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Starfuckers

Starfuckers

2022
×
Edit this entry  
23
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
4

4

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Wanderer

The Wanderer

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
Edit this entry  
16
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Read the review Edit this entry  
16
Segal

Segal

2009
×
Edit this entry  
16
Fledge

Fledge

2021
×
Edit this entry  
15
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
The State of the World

The State of the World

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Artaud Double Bill

Artaud Double Bill

2007
×
Edit this entry  
10
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fraud

Fraud

2016
×
Edit this entry  
09
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
The Actress

The Actress

2021
×
Edit this entry  
06
Directed by Andrei Tarkovsky

Directed by Andrei Tarkovsky

1988
×
Edit this entry  
05
Late Marriage

Late Marriage

2001
×
★★½
Edit this entry  
04
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★
Edit this entry  
04
My Fat Arse and I

My Fat Arse and I

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Ten Buildings Away

Ten Buildings Away

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
Edit this entry  
30
Master

Master

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
Horse Money

Horse Money

2014
×
Edit this entry  
26
Camera

Camera

2000
×
Edit this entry  
26
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★½
Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Karaoke

Karaoke

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry