Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
07
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
03
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★½
Edit this entry  
24
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Edit this entry  
20
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
★★★★★
Edit this entry