Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Gulabi Talkies

Gulabi Talkies

2008
×
★★
Edit this entry  
01
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
13
When the Mountains Tremble

When the Mountains Tremble

1983
×
★★
Edit this entry  
07
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
Edit this entry  
30
The Trap

The Trap

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★½
Edit this entry  
16
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
Edit this entry  
16
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
Edit this entry  
16
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
Edit this entry  
16
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★
Edit this entry  
16
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★
Edit this entry  
16
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Bangalore Days

Bangalore Days

2014
×
★½
Edit this entry  
16
Kummatty

Kummatty

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Last Day of Summer

The Last Day of Summer

1958
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Runner

The Runner

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Harmonica

Harmonica

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
Edit this entry  
14
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kinyarwanda

Kinyarwanda

2011
×
Edit this entry  
13
Bent

Bent

1997
×
★½
Edit this entry  
13
Munyurangabo

Munyurangabo

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Day God Walked Away

The Day God Walked Away

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Summer at Grandpa's

A Summer at Grandpa's

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Summer at Grandpa's

A Summer at Grandpa's

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Good Men, Good Women

Good Men, Good Women

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★½
Edit this entry  
31
True Lies

True Lies

1994
×
Edit this entry  
31
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
Edit this entry  
31
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
½
Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★½
Edit this entry  
30
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Daddy

Daddy

2017
×
Edit this entry  
29
The Chorus

The Chorus

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
½
Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
½
Edit this entry  
21
Vikramarkudu

Vikramarkudu

2006
×
½
Edit this entry  
21
Yamadonga

Yamadonga

2007
×
½
Edit this entry  
21
Magadheera

Magadheera

2009
×
½
Edit this entry  
21
Eega

Eega

2012
×
½
Edit this entry  
21
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
½
Edit this entry  
21
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
½
Edit this entry  
21
Maryada Ramanna

Maryada Ramanna

2010
×
½
Edit this entry  
15
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★½
Edit this entry  
15
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★½
Edit this entry  
15
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
½
Edit this entry