• The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    i thought i would love this movie and, surprising absolutely no-one, i did

  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    sad to say that not even tessa thompson being hot could save this movie for me :/

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    i can watch a superhero movie and enjoy it ????

  • Charlie's Angels

    Charlie's Angels

    ★★

    movie bad women hot

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    watching this movie made me realise how much i've missed watching movies

    anyway holy fuck man this deserves every single award that it got !!! BONG JOON-HO WORLD DOMINATION

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★½

    this movie managed to make scarlett johansson likable??? quite a feat

    otherwise decent movie but not particularly scathing or provocative as far as satire goes

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    alternatively titled: draw me like one of your french girls, gay edition


    but jokes aside i can't stress enough how fucking good this movie was (good enough to make me log in to letterboxd for the first time in forever!!) pls watch it

  • Love, Simon

    Love, Simon

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    so essentially i read the entire novel in, like, one sitting, so i was like "right then time to finally watch the movie"

    *cons*
    – they changed _a lot_ of stuff and made the movie 10x more dramatic than the book and tbh i preferred how they did it in the book
    – in the book, simon never suspected the real blue for even a second (even tho he kept thinking he was cute) which i kinda liked tbh
    –…

  • In Bruges

    In Bruges

    ★★★★

    colin farrell: consistently calls bruges a shithole for 1h 45min
    me: [immediately starts looking up train prices]

  • Us

    Us

    ★★★★

    winston duke dabs in this movie

  • Dishonored

    Dishonored

    it's been three months since i watched this movie but i'm still thinking about that sparkly cape marlene dietrich wears in this movie... it's shiny and i want it

  • The Grammar of Happiness

    The Grammar of Happiness

    ★★½

    noam chomsky/daniel everett, enemies to lovers, 350k, slow burn. rated R for recursion.