Sort by

Nihar has logged 189 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry