holli has logged 36 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★½
Edit this entry  
20
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
100 Yen Love

100 Yen Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Edit this entry  
08
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★★½
Edit this entry  
06
Piercing

Piercing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry