Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements

Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Father

The Father

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Collective

Collective

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Night Visitor

The Night Visitor

1971
×
★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Road to Roma

Road to Roma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Starlet

Starlet

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry