nictate has logged 49 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
On Tour

On Tour

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Prince of Broadway

Prince of Broadway

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad 25

Bad 25

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Only the Young

Only the Young

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Two Gates of Sleep

Two Gates of Sleep

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Odd Life of Timothy Green

The Odd Life of Timothy Green

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Connection

The Connection

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry