Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halston

Halston

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
What Should I Put in My Coffee

What Should I Put in My Coffee

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Trim

The Big Trim

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Air Tonight

In the Air Tonight

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Queen of Diamonds

Queen of Diamonds

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Inheritance

The Inheritance

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
My Name Is Pauli Murray

My Name Is Pauli Murray

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beyond The Visible - Hilma af Klint

Beyond The Visible - Hilma af Klint

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Variety

Variety

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hopper/Welles

Hopper/Welles

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Undine

Undine

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joan of Arc

Joan of Arc

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Becoming

Becoming

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry