• Scream

    Scream

    ★★★½

    this movie goes from 0 to 100 at an impressive speed.

    it's brilliant and wonderful in some hours and in others it is just terrible.

    watching was like;

    FUCK YEAH ⭐⭐⭐⭐⭐
    oh no ⭐
    look that ⭐⭐⭐⭐⭐
    cringe ⭐
    ... ⭐⭐
    i would dedicate my life to this ⭐⭐⭐⭐⭐
    THIRD ACT ⭐⭐⭐⭐⭐
    hm ⭐

    and you know...

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    ★★★

    cute weird mouth monkey killer i love you

  • The Fundamentals of Caring

    The Fundamentals of Caring

    ★★★★½

    this one got me uh

  • The 40 Year Old Virgin

    The 40 Year Old Virgin

    ★★★★★

    literally me.

  • Golden Hour

    Golden Hour

    ★★★★

    she is building a dream

  • Short Term 12

    Short Term 12

    ★★★★½

    if you had the chance to do something with someone who hurt you, what would you do?
    it says a lot about who you are and how you deal with the world. how big and kind you are.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    "maybe i'm one of those people that
    has always wanted to do it,
    but it's like a pipe dream for me,
    you know? and then you...
    you said it. you, you change your
    dreams and then you grow up.
    maybe i'm one of those people,
    and i'm not supposed to."

  • What We Do in the Shadows

    What We Do in the Shadows

    ★★★½

    this happened to my buddy eric


    ALSO taika batendo uma dentro do caixao 🙏 ato mais simplório e subjetivo que todo o cinema já presenciou

  • Sing Street

    Sing Street

    ★★★★★

    wordless.
    just,

    oh

    oh my god .
    best movie ever seen.
    la la land almost lost the position.

    i have so much to say, so much.

    i will cry all night, thanks.

    oh my god.

  • Stalker

    Stalker

    ★★★★

    after all, do we even have a purpose in life?
    i think what saves us from these thoughts is to think that, yeah. if not, what is the fun of living and continuing to do what we do?
    there is no purpose, we are all thrown into limbo of curiosity and hopelessness, if we haven't had the maturity to go back and believe that our lives don't depend on a room, or an experience, we will be complete, or we will live on ignorance.

    wake up neo... red pill or blue pill? ;)

  • cat city

    cat city

    ★★★★★

    i live for this i work for this i dedicate my life for this

  • Clue

    Clue

    ★★★★★

    would love to be called to this dinner party, so lovely and kind people!!!