Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
cat city

cat city

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Postpartum

Postpartum

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Memory Box

Memory Box

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
ARCANE

ARCANE

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
7 Prisoners

7 Prisoners

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marighella

Marighella

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tweet

Tweet

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry