• This Is Me…Now

    This Is Me…Now

    ½

    Who does JLo think she is 😭

  • Interview with the Vampire

    Interview with the Vampire

    ★★★★

    Who knew homoerotic vampire Tom Cruise would work so well?

  • It Could Happen to You

    It Could Happen to You

    ★★★½

    I’m charmed.

  • Strays

    Strays

    ½

    Maybe it’s time we stop making movies.

  • Orion and the Dark

    Orion and the Dark

    ★★

    Didn’t do it for me.

  • Basic Instinct

    Basic Instinct

    ★★★★½

    The hottest a woman has ever been? Yes.

  • The Night of the 12th

    The Night of the 12th

    ★★½

    Ultimately pointless.

  • The Unknown Country

    The Unknown Country

    Unsure how to feel about this or what to rate it. Wasn’t a big fan but I’m here for Lily Gladstone and any movie that uses Beach House in their soundtrack.

  • The Creator

    The Creator

    Absolutely not.

  • Insomnia

    Insomnia

    ★★

    Leave it to Nolan to make a murder mystery set in Alaska boring. Stale as fuck.

  • Fallen Leaves

    Fallen Leaves

    ★★½

    Felt 4 hours long and was lacking any charm and charisma needed to keep it afloat.

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★★

    Blows me away every time. That’s how you use close-ups effectively.