Sort by

Nicole has logged 311 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Snow 2: Brain Freeze

Snow 2: Brain Freeze

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
He's All That

He's All That

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Identity

Identity

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
My Girl

My Girl

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry