Sort by

Nicolette has logged 296 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Rest

Rest

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of God

Portrait of God

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Am Vanessa Guillen

I Am Vanessa Guillen

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Annie

Annie

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Till

Till

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Bastard

Night of the Bastard

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry