Sort by

Nicolette has logged 312 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Cinderella

Cinderella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Ashley Jones Is Perfectly Normal

Ashley Jones Is Perfectly Normal

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Big Touch

Big Touch

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Darkness Falls

Darkness Falls

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Slither

Slither

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry