Sort by

Nicolette has logged 38 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fly Away Home

Fly Away Home

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of Oscar the Orange

The Adventures of Oscar the Orange

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blow

Blow

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Glory

Glory

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Election

Election

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pretty Maids All in a Row

Pretty Maids All in a Row

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Virunga

Virunga

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Knight

Black Knight

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rental

The Rental

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry