Nicolette has logged 320 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Dolittle 2

Dr. Dolittle 2

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry