Sort by

Nico has logged 25 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
Animal House

Animal House

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Put Up Your Dux: The True Story of Bloodsport

Put Up Your Dux: The True Story of Bloodsport

2012
×
½
Edit this entry  
13
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry