Sort by

Nicolas has logged 51 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
WarGames

WarGames

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Phineas and Ferb: Star Wars

Phineas and Ferb: Star Wars

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Kim Possible

Kim Possible

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry