Sort by

Nicolas has logged 388 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Witness

Witness

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry