Nick has logged 223 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Riff-Raff

Riff-Raff

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seventh Heaven

Seventh Heaven

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cat Chaser

Cat Chaser

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Are You Here

Are You Here

2013
×
Edit this entry  
29
Crocodile

Crocodile

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Plagiarists

The Plagiarists

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Looks and Smiles

Looks and Smiles

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raining Stones

Raining Stones

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Redes

Redes

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Original Kings of Comedy

The Original Kings of Comedy

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Help!

Help!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Unhinged

Unhinged

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Oracle

The Oracle

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The True Story of Jesse James

The True Story of Jesse James

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry