nick wibert has logged 158 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
OPAL

OPAL

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
He Even Has Your Eyes

He Even Has Your Eyes

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
OPAL

OPAL

2020
×
Read prior review Edit this entry  
30
Welcome to the Sticks

Welcome to the Sticks

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Family Resemblances

Family Resemblances

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
French Twist

French Twist

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

1978
×
★★★
Edit this entry  
22
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The African Doctor

The African Doctor

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mad Adventures of Rabbi Jacob

The Mad Adventures of Rabbi Jacob

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Grande Vadrouille

La Grande Vadrouille

1966
×
★★★★
Edit this entry  
21
Four Bags Full

Four Bags Full

1956
×
★★★
Edit this entry  
21
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry