Nick has logged 24 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Kuso

Kuso

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Essays

Essays

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
By the Dike Sluice

By the Dike Sluice

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lovely Month of May

The Lovely Month of May

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Case of the Grinning Cat

The Case of the Grinning Cat

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Slon Tango

Slon Tango

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zoo Piece

Zoo Piece

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
An Owl Is an Owl Is an Owl

An Owl Is an Owl Is an Owl

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Days

Tokyo Days

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Delicate Porcelains

Delicate Porcelains

1909
×
Read the review Edit this entry  
03
Japanese Fantasy

Japanese Fantasy

1909
×
Read the review Edit this entry  
03
Let's Be Sporty

Let's Be Sporty

1909
×
Read the review Edit this entry  
03
Matrimonial Shoes

Matrimonial Shoes

1909
×
Read the review Edit this entry