Nick has logged 235 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Take Care of Your Scarf, Tatiana

Take Care of Your Scarf, Tatiana

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The City Tramp

The City Tramp

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bestiary

Bestiary

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Häxan: Witchcraft Through The Ages

Häxan: Witchcraft Through The Ages

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Accattone

Accattone

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happy Birthday to John

Happy Birthday to John

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships & Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships & Intersections

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zefiro Torna or Scenes from the Life of George Maciunas (Fluxus)

Zefiro Torna or Scenes from the Life of George Maciunas (Fluxus)

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Broken Arrow

Broken Arrow

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Cheers for the Whale

Three Cheers for the Whale

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Inner Scar

The Inner Scar

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
August

August

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Song 8

Song 8

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Song 7

Song 7

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Song 6

Song 6

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Song 5

Song 5

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Song 4

Song 4

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Song 3

Song 3

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Song 2

Song 2

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Song 1

Song 1

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry