Sort by

Nick Naney has logged 409 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Skywatch

Skywatch

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Transit

Transit

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Margaret

Margaret

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
The Internship

The Internship

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Selena

Selena

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★½
Edit this entry