Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★
Edit this entry  
04
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Together

Together

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Furies

The Furies

1950
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Wild North

The Wild North

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Free Time

Free Time

×
★★★★★
Edit this entry  
28
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Secret of Convict Lake

The Secret of Convict Lake

1951
×
★★★
Edit this entry  
27
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fair Play

Fair Play

2023
×
★★★
Edit this entry  
24
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Plane

Plane

2023
×
★★★
Edit this entry  
22
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nick Naney: Nessun Dorma

Nick Naney: Nessun Dorma

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★½
Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Comedian

The Comedian

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trekkies

Trekkies

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Paparazzi

Paparazzi

2004
×
★★½
Edit this entry  
10
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry