Sort by

nick has logged 44 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spun

Spun

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Katy Perry: Part of Me

Katy Perry: Part of Me

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maria Bamford: Old Baby

Maria Bamford: Old Baby

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amy Schumer: Growing

Amy Schumer: Growing

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
All About Nina

All About Nina

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lorena

Lorena

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
31

31

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
★½
Edit this entry  
12
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Book Club

Book Club

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Catfish

Catfish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hateship Loveship

Hateship Loveship

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry