Sort by

nick has logged 43 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hans Zimmer: Live in Prague

Hans Zimmer: Live in Prague

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close

Close

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Overboard

Overboard

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hitch

Hitch

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Homefront

Homefront

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry