Sort by

nick has logged 356 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
The Cell

The Cell

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Second Act

Second Act

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Copycat

Copycat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dear Santa

Dear Santa

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★½
Edit this entry  
21
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evolution

Evolution

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sitting

Sitting

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)

Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★★½
Edit this entry