Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
Read the review Edit this entry  
15
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
Read the review Edit this entry  
11
The Babadook

The Babadook

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
Read the review Edit this entry  
28
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
Read the review Edit this entry  
22
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
Read the review Edit this entry  
16
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Read the review Edit this entry  
10
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
Read the review Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
Read the review Edit this entry  
04
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Contempt

Contempt

1963
×
Read the review Edit this entry  
19
The Flash

The Flash

2023
×
Read the review Edit this entry  
18
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
Read the review Edit this entry  
15
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sanctuary

Sanctuary

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
Read the review Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
19
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Detour

Detour

1945
×
Read the review Edit this entry  
10
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Henry V

Henry V

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry