Sort by

nick has logged 452 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read prior review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
24
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read prior review Edit this entry  
20
Cross Country Christmas

Cross Country Christmas

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Christmas Carousel

A Christmas Carousel

2020
×
Edit this entry  
19
Ava

Ava

2020
×
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Edit this entry