Sort by

Nick has logged 74 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three

Three

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Faust

Faust

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Macario

Macario

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Screw

Screw

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
Thunder

Thunder

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Moon

The Moon

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Grim

Grim

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ghost

Ghost

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night Train

Night Train

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★★
Edit this entry