Sort by

Nick_L has logged 265 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pokémon 3: The Movie

Pokémon 3: The Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
Edit this entry  
19
Age of Sail

Age of Sail

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tron

Tron

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★
Edit this entry  
17
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Autumn Harvest

Autumn Harvest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Astro-Zombies

The Astro-Zombies

1968
×
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Possum

Possum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry