Sort by

nicht has logged 527 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Snow White

Snow White

2000
×
Edit this entry  
06
Decasia

Decasia

2002
×
Edit this entry  
04
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Nightmare on Drug Street

A Nightmare on Drug Street

1989
×
★★
Edit this entry  
20
Under the Law: The Hitchhike

Under the Law: The Hitchhike

1973
×
Edit this entry  
12
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
Edit this entry  
08
The Expression of Hands

The Expression of Hands

1997
×
Edit this entry  
07
The Herb of the Rat

The Herb of the Rat

2008
×
Edit this entry  
07
Days of Nietzsche in Turin

Days of Nietzsche in Turin

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Viola Chinesa

Viola Chinesa

1975
×
Edit this entry  
07
Face

Face

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ten Monologues from the Lives of the Serial Killers

Ten Monologues from the Lives of the Serial Killers

1994
×
★★
Edit this entry  
06
Open Doors

Open Doors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
Homeo

Homeo

1967
×
Edit this entry  
06
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★½
Edit this entry  
06
Méditerranée

Méditerranée

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
Olga e il tempo - Parte prima: Epica minima del mattino

Olga e il tempo - Parte prima: Epica minima del mattino

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Renaissance

Renaissance

1970
×
★★
Edit this entry  
04
Hermitage

Hermitage

1968
×
Edit this entry  
04
Last Chants for a Slow Dance

Last Chants for a Slow Dance

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
Deux fois

Deux fois

1968
×
★★½
Edit this entry  
02
Our Century

Our Century

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Beginning

Beginning

1967
×
Edit this entry  
01
Jar City

Jar City

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
The Brickmakers

The Brickmakers

1972
×
★★★
Edit this entry  
01
Towers Open Fire

Towers Open Fire

1963
×
★★
Edit this entry  
30
Road

Road

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Serie Noire

Serie Noire

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
Coven

Coven

2000
×
★★
Edit this entry  
29
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shivers

Shivers

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
Continental, a Film Without Guns

Continental, a Film Without Guns

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Corridor

The Corridor

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
Uku ukai

Uku ukai

2006
×
Edit this entry  
25
Freedom

Freedom

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Seer Who Walks Alone

The Seer Who Walks Alone

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
Three Days

Three Days

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
In a Bedroom

In a Bedroom

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Tetro

Tetro

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
The Vanished World of Gloves

The Vanished World of Gloves

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
Adoration

Adoration

1987
×
½
Edit this entry  
24
Journey Around My Room

Journey Around My Room

2008
×
★★
Edit this entry  
24
La philosophie dans le boudoir

La philosophie dans le boudoir

1991
×
★½
Edit this entry  
24
Doppelherz

Doppelherz

2003
×
½
Edit this entry  
23
A Place in the World

A Place in the World

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Ecce Homo

Ecce Homo

1967
×
Edit this entry  
23
Building a Broken Mousetrap

Building a Broken Mousetrap

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Weiser

Weiser

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
He Took His Skin Off for Me

He Took His Skin Off for Me

2014
×
Edit this entry