Sort by

Nicholas has logged 193 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
29
Close

Close

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonka

Wonka

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
13
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gerry

Gerry

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Edit this entry  
08
She's All That

She's All That

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Giver

The Giver

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
22
Elemental

Elemental

2023
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry