Sort by

shannon has logged 60 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Circle

The Circle

2017
×
Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
30
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moon

Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
27
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★½
Edit this entry  
24
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★½
Edit this entry  
24
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trance

Trance

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
11
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Edit this entry  
10
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Take the 10

Take the 10

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Push

Push

2009
×
★★★
Edit this entry