coppolino has logged 231 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Money Man

Money Man

2016
×
Edit this entry  
30
The Man Who Squeezes Muscles: Searching for Purple Aki

The Man Who Squeezes Muscles: Searching for Purple Aki

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Miss Cast Away

Miss Cast Away

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Under the Cherry Moon

Under the Cherry Moon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
Edit this entry  
21
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
Obsessed

Obsessed

2009
×
★½
Edit this entry  
16
Crapshoot

Crapshoot

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Sharkwater Extinction

Sharkwater Extinction

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
18
Asterix: The Mansions of the Gods

Asterix: The Mansions of the Gods

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★
Edit this entry  
03
Sharkwater

Sharkwater

2006
×
Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Story of Cosmetics

The Story of Cosmetics

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
The Story of Stuff

The Story of Stuff

2007
×
Edit this entry  
24
The Lorax

The Lorax

1972
×
Edit this entry  
10
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Falling Down

Falling Down

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Out of Here.

Out of Here.

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
A Century of Energy

A Century of Energy

2015
×
★★★★★
Edit this entry