Robin has logged 115 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ibong Adarna

Ibong Adarna

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mystery Science Theater 3000: The Movie

Mystery Science Theater 3000: The Movie

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
This Island Earth

This Island Earth

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★
Edit this entry  
30
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Yesterday Children

Yesterday Children

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lapu-Lapu

Lapu-Lapu

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Celebrating the Year 2021, Today

Celebrating the Year 2021, Today

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
The Sex Warriors and the Samurai

The Sex Warriors and the Samurai

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Turumba

Turumba

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?

Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minsan May Isang Puso

Minsan May Isang Puso

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wretched Lives

Wretched Lives

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Live Show

Live Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Years Without God

Three Years Without God

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Life of Rosa

The Life of Rosa

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hey Babe!

Hey Babe!

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Melody Echoes the Fairy Tale

The Melody Echoes the Fairy Tale

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
The Color and the Shape

The Color and the Shape

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Pan and the Fairies

Pan and the Fairies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Power of Myth

The Power of Myth

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Mayor

Mayor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spanish Gothic

Spanish Gothic

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Que es un Fantasma?: The Making of 'The Devil's Backbone'

Que es un Fantasma?: The Making of 'The Devil's Backbone'

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Geometry

Geometry

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bituing Walang Ningning

Bituing Walang Ningning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mother, Sister, Daughter

Mother, Sister, Daughter

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memory House

Memory House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry