Sort by

cameron has logged 295 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Caesar

Black Caesar

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cellular

Cellular

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Holiday Hypnosis

Holiday Hypnosis

2006
×
Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Wobots Christmas

A Wobots Christmas

2004
×
Edit this entry  
12
Snuffy, the Elf Who Saved Christmas

Snuffy, the Elf Who Saved Christmas

1991
×
Edit this entry  
11
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oh Deer, It's Christmas

Oh Deer, It's Christmas

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Zarkorr! The Invader

Zarkorr! The Invader

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kraa! The Sea Monster

Kraa! The Sea Monster

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Troll

Troll

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Black Cat

The Black Cat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bone

Bone

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We All Scream for Ice Cream

We All Scream for Ice Cream

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bikes

Bikes

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Right to Die

Right to Die

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
The Dinosaur and the Missing Link: A Prehistoric Tragedy

The Dinosaur and the Missing Link: A Prehistoric Tragedy

1915
×
★★★
Edit this entry  
25
It's Alive III: Island of the Alive

It's Alive III: Island of the Alive

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Lives Again

It Lives Again

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Q

Q

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Valerie on the Stairs

Valerie on the Stairs

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gappa, the Triphibian Monster

Gappa, the Triphibian Monster

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry