Matt has logged 51 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Mother Should Be Loved

A Mother Should Be Loved

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Japanese Girls at the Harbor

Japanese Girls at the Harbor

1933
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Passport to Pimlico

Passport to Pimlico

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
20
Napalm Death: The DVD

Napalm Death: The DVD

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Masseurs and a Woman

The Masseurs and a Woman

1938
×
★★★
Edit this entry  
15
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Will Buy You

I Will Buy You

1956
×
★★★½
Edit this entry  
11
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brothers and Sisters of the Toda Family

Brothers and Sisters of the Toda Family

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Flunky, Work Hard!

Flunky, Work Hard!

1931
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
True Confession

True Confession

1937
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wish You Were Here

Wish You Were Here

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Princess Comes Across

The Princess Comes Across

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Interrupters

The Interrupters

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★
Edit this entry  
02
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Edit this entry