• The History of the Atlanta Falcons

    The History of the Atlanta Falcons

    ★★★★

    This is - as almost all of Bois' works (made both solo or with a team) - a piece of art.

  • Close Encounters of the Third Kind

    Close Encounters of the Third Kind

    ★★★½

    Everything between initial chase sequence and a last act is a little bit uncompelling to be honest. But my god what a first and a last sequence it is.

    PS Wait, did you just left your family to hang out with aliens? What a heck man! Boomers really were in dire need for therapy. xD

  • Feels Good Man

    Feels Good Man

    ★★★½

    Leave this poor amphibian alone!

    Fine movie, interesting example of using internet culture as a source for filmmaking. We gonna get more of similar movies in the coming years, I feel it.

    PS Also "Hardcore Happy Place" is a great name for a band.

  • True Stories

    True Stories

    ★★★★½

    Every dream has a name
    And names tell your story
    This song is your dream
    You're the dream operator

    I'm low-key obsessed with this movie, how hiper- and sur-realistic it is (sometimes the line between this two categories is blurred), how deeply humane and strangely warm it is, how it is playing with early-late-capitalism world of the 80s.

    And this music - it's hard not to vibe with it.

    PS "I'm 6'3'' tall and maintain a very consistent panda bear shape" - pure gold.

  • Orlando

    Orlando

    ★★★★

    Quiet mesmerizing, very in the spirit of our times but unfortunately kinda forgotten. Of course I'm in love with its fairytale-like poetics.

    PS Any associations to Favorite are spot on, but for some ungodly reason it also reminded of The Northman but I'm not going to elaborate on it. :P

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

    I'm gonna say it - I really do - and I know it is the hottest of takes - Sam Raimi's style didn't really match themes of this story. This material should be done more... intimately, slower, more mystical, more as a character piece than quasi-action horror. I hoped once that with progressing complexity of MCU we would get some more challenging stuff - what we got instead is comic book cameos porn.

    Elizabeth Olsen is the only engaging thing…

  • Atlantis: The Lost Empire

    Atlantis: The Lost Empire

    ★★★½

    Calling Atlantis "the most underrecognized Disney movie" is a bit trivial nowadays, as this movie is on top of very single list that's trying to chart underrated animations of early 2000s.

    And I agree. It's gorgeous looking, it has fantastic character models, classic early-20th-century-archeological-adventure story with more than a splash of Jules Verne in it. There's nothing to dislike here.

    PS This is by far the only Disney animation that a live action remake would interest me.

  • Metropolis

    Metropolis

    ★★★★½

    I finally saw the most complete version of this film in its entirety. I won't hide the fact that watching silent films requires a certain amount of dedication and being in the right mood - but watching them of your own volition, not as part of a college class or other obligation, carries a kind of strange pride.

    I'm no film historian, but even I can see how Metropolis has had a huge impact on contemporary culture, how its echoes…

  • Perfume: The Story of a Murderer

    Perfume: The Story of a Murderer

    ★★★½

    When I saw this film for the first time in 2006, I disliked it quite a bit. Today, I treat it as my first major failure in media interpretation and analysis, because I disliked it for all the wrong reasons. Tykwer's film isn't particularly good, although you have to admit that with today's lack of historical costume dramas, it has quite a few nice sights and technical goodies to offer.

    There are many layers to the story and much to…

  • Belle

    Belle

    ★★★★½

    Simple, as fair-tales tend to be, but it doesn't matter because it is ab-so-lut-ly beautiful and enchanting. Amazing animation, great editing. And this music.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

    Fun! And probably the best film of the sub-genre which I call "strangeness for strangeness sake" and which is already tiring me out to tell the truth. I had a great time (as well as the whole cinema). Is it a top 5 movie of the last 5 years? Rather not. Is it a top 5 movie from A24? Yes, definitely...

    ...but...

    I can't help but add that I was a bit over-hyped though and it wasn't ultimately as fulfilling as I was expecting. Also emotionally it didn't "get into me" somehow; it's a beautiful story, but it is using completely wrong triggers for me.

  • Ghost in the Shell 2: Innocence

    Ghost in the Shell 2: Innocence

    ★★★

    [I've seen dabbed version 'cause I couldn't find decent subs]

    It is a good story with some amazingly looking sequences (especially in 3rd act) but as a whole experience it's not a great movie. It doesn't hold candle to an atmosphere of of the first iteration, the characters are mosty dull, the world crafting feels "empty".

    And this CG animation makes it look so, so much dated (it really would be s much better movie, if it was traditionally animated as a whole).