Sort by

ngineguy has logged 108 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paperman

Paperman

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Worlds of Ursula K. Le Guin

Worlds of Ursula K. Le Guin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Morning

Good Morning

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Console Wars

Console Wars

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
RaRepublic

RaRepublic

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Patton

Patton

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The History of the Atlanta Falcons

The History of the Atlanta Falcons

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Versailles Rediscovered: The Sun King's Vanished Palace

Versailles Rediscovered: The Sun King's Vanished Palace

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Le Louvre, un musée pharaonique

Le Louvre, un musée pharaonique

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
From Hell

From Hell

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry