Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The History of the Atlanta Falcons

The History of the Atlanta Falcons

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Section 1

Section 1

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Belle

Belle

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wedding Day

The Wedding Day

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain Ahab: The Story of Dave Stieb

Captain Ahab: The Story of Dave Stieb

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Le Mans

Le Mans

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sound of Silence

The Sound of Silence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Leave No Traces

Leave No Traces

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Rough Sketch for a Proposed Film Dealing with the Powers of Ten and the Relative Size of Things in the Universe

A Rough Sketch for a Proposed Film Dealing with the Powers of Ten and the Relative Size of Things in the Universe

1968
×
Read the review Edit this entry  
23
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
Read the review Edit this entry  
23
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Line Goes Up: The Problem With NFTs

Line Goes Up: The Problem With NFTs

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
JFK Revisited: Through the Looking Glass

JFK Revisited: Through the Looking Glass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Holbein: Eye of the Tudors

Holbein: Eye of the Tudors

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry