Sort by

newterdewter has logged 208 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Widows

Widows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Misty Day

Misty Day

×
★★★½
Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Gainsbourg: A Heroic Life

Gainsbourg: A Heroic Life

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry