Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
22
This Is England

This Is England

2006
×
Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Edit this entry  
15
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
09
A Very Sunny Christmas

A Very Sunny Christmas

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
31
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Safety First - The Movie

Safety First - The Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Messages

Messages

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry